Polak stworzył muzykę do serialu grozy. Teraz walczy o prestiżową nagrodę

 

Abel Korzeniowski, robiący karierę w USA polski kompozytor, otrzymał kolejne znaczące wyróżnienie. Jego muzyka do serialu “Penny Dreadful” (“Dom grozy” otrzymała nominację do 11. nagród Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej. Obecnie w polskich kinach prezentowane jest “Ziarno prawdy” z muzyką tego utalentowanego kompozytora.

Abel Korzeniowski urodził się w 1972 roku w Krakowie, studiował pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego.  Pierwszą swoją znaczącą kompozycję filmową stworzył do “Dużego zwierza” Jerzego Stuhra, potem pracował w kraju nad m.in. “Aniołem w Krakowie” i “Pogodą na jutro”. W 2006 roku przeniósł się do Los Angeles, gdzie obecnie mieszka i pracuje.

W 2007 zadebiutował za granicą pisząc muzykę do filmu animowanego “Terra”, a już dwa lata później otrzymał nominację do Złotego Globu za muzykę do “Samotnego mężczyzny” z Colinem Firthem. Sukces ten powtórzył dwa lata później pisząc muzykę oryginalna do filmu wyreżyserowanego przez Madonnę i zatytułowanego “W.E.”. Kompozycja “Evgeni’s Waltz” ze ścieżki dźwiękowej tego filmu stała się podstawą do nowej wersji utworu Madonny “Like a Virgin” wykonywanej w trakcie światowego tournée piosenkarki w 2012 roku. W 2013 pracował nad dwoma dużymi hollywoodzkimi produkcjami “Escape from Tomorrow” oraz “Romeo i Julia”. Abel Korzeniowski współpracował także z Patricią Kaas, aranżując dla niej nowe wersje piosenek Edith Piaf na albumie “Kaas chante Piaf” oraz światowymi markami BMW czy Tiffany Co.  Obecnie w kinach prezentowane jest “Ziarno prawdy” Borysa Lankosza z muzyką Korzeniowskiego. W zeszłym roku jego kompozycje towarzyszyły świetnemu serialowi “Penny Dreadful”, który zyskał opinie jednego z najlepszych seriali grozy ostatnich lat.
 

To właśnie ta muzyka przyniosła mu nominację do  nagród Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej. W kategorii Najlepsza Oryginalna Muzyka w Serialu Telewizyjnym nominacje otrzymały także m.in. “Pozostawieni” oraz “Fargo”, jest to więc kategoria gromadząca największe telewizyjne produkcje minionego roku.
 
Nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej uchodzą za prestiżowe wyróżnienia, doceniające kompozycje muzyczne i twórców z całego świata. Tegoroczne nominacje zdominowali James Newton Howard i Alexandre Desplat. Howard otrzymał nominacje w kategoriach Nagranie Roku (“Czarownica”), Kompozytor Roku, Muzyka do Filmu Akcji/Przygodowego/Thrillera (“Igrzyska śmierci. Część I – Kosogłos”), Muzyka do filmu Fantasy/Sci-Fi/Horroru (“Czarownica”). Francuski kompozytor Alexandre Desplat potwierdził swoją dominację na świecie. Otrzymał on aż sześć nominacji w tak różnych kategoriach, jak: Nagranie Roku (“Grand Budapest Hotel”), dwukrotnie za muzykę w filmie dramatycznym (“Gra tajemnic”, “Obrońcy skarbów”), Najlepsza Muzyka w Komedii (“Grand Budapest Hotel”), Muzyka do filmu Fantasy/Sci-Fi/Horroru (“Godzilla”).
 
Listę najlepszych kompozycji do filmów wraz z “Czarnownicą” i “Grand Budapest Hotel” uzupełniają: “Jak wytresować smoka 2” (kompozytor John Powell), “Interstellar” (kompozytor Hans Zimmer) oraz “The Monkey King” (kompozytor Christopher Young).

Pełna lista nominowanych znajduje się na stronie filmmusiccritics.org. Laureatów poznamy 19 lutego.

Article source: http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/148677050,polak-stworzyl-muzyke-do-serialu-grozy-teraz-walczy-o-prestizowa-nagrodeThis entry was posted in Daily. Bookmark the permalink.

Leave a Reply